Tanja Božič, cultural attaché
Francoski inštitut v Sloveniji Institut Francais Slovenie Breg 12, 1000 Ljubljana
Spletna stran
Email: ifs@institutfrance.si Phone: 01 2000 518

Francoski inštitut
Leta 1967 ustanovljeni Francoski inštitut v Sloveniji je del mreže francoskih kulturnih ustanov v tujini. Njegovo poslanstvo, širjenje francoskega jezika in kulture v Sloveniji, se uresničuje preko sodelovanja z lokalnimi ustanovami. V tem duhu podpira: poučevanje francoskega jezika v izobraževalnem sistemu, razvoj kulturnega in umetniškega partnerstva med obema državama, sodelovanje na znanstvenem in univerzitetnem področju preko skupnih projektov in informiranje študentov o študiju in študentskem življenju v Franciji.
Francoski inštitut v Sloveniji organizira tudi tečaje francoščine za vse starosti in vse ravni znanja ter je edini uradni in habilitirani izpitni center izpitov DELF/DALF v Sloveniji. Gre za uradni diplomi, ki ju izdaja francosko Ministrstvo za šolstvo, in veljata kot potrdilo o znanju francoščine tujih kandidatov in Francozov, ki izhajajo iz nefrankofone države in nimajo diplome francoskega državnega srednjega ali višjega izobraževanja.
Predvsem pa je Francoski inštitut v Sloveniji tu za vse, ki želite ohraniti in razvijati pristen stik s francosko kulturo in jezikom, tudi z izposojo knjižnega gradiva v naši mediateki ali prek spletne knjižnice Culturethèque.
Levente Csáki, cultural attaché Ines Katarina Gaal, cultural officer Márk Répászky, cultural officer
Lisztov inštitut – Madžarski kulturni center Ljubljana Liszt Institute – Hungarian Cultural Center Ljubljana Barvarska steza 8, 1000 Ljubljana
Spletna stran
Email: info@lisztovinstitut.si Phone: 0593 37900

Lisztov inštitut – Madžarski kulturni center Ljubljana
Inštitut je svoja vrata v slovenski prestolnici odprl januarja 2016. Naše glavno poslanstvo je ohranjanje in predstavljanje madžarske kulturne dediščine širšemu občinstvu ter krepitev dobrih kulturnih in umetniških odnosov med Madžarsko in Slovenijo. Poleg tega inštitut spodbuja tudi mednarodna sodelovanja na kulturnem in raziskovalnem področju ter študij madžarskega jezika. Z organizacijo najrazličnejših kulturnih dogodkov si prizadevamo slovensko javnost seznaniti s tradicionalnim in hkrati nenehno obnavljajočim se madžarskim kulturnim dogajanjem. Naš cilj je spodbujati sodelovanje med madžarskimi in slovenskimi kulturnimi ustvarjalci ter v našo državo povabiti vse več Slovencev, da bi imeli možnost sami odkrivati bogastvo madžarske kulturne in umetniške scene.
Inštitut, ki se nahaja v središču Ljubljane, obiskovalcem ponuja brezplačne mesečne programe: literarne večere, filmske klube, otroške programe, koncerte, razstave in strokovne dogodke. Lisztov inštitut nenehno širi nabor svojih partnerjev, da bi javnosti približal programe, ki družijo naša naroda. Na naši Facebook strani so na voljo aktualne informacije o naših programih in drugih kulturnih dogodkih, povezanih z Madžarsko, ter nekaj kulturnih in turističnih informacij o Madžarski.
Urban Šrimpf, cultural officer
Goethe-Institut Ljubljana Mirje 12, 1000 Ljubljana
Spletna stran
Email: info-ljubljana@goethe.de Phone: 01 300 03 11

Goethe-Institut Ljubljana
Goethe-Institut je registrirano društvo in kulturni institut Zvezne republike Nemčije, ki je dejaven po vsem svetu.
Spodbujamo znanje nemškega jezika v tujini in skrbimo za mednarodno kulturno sodelovanje ter prek informacij o kulturnem, družbenem in političnem življenju posredujemo celovito podobo Nemčije.
Z našo mrežo Goethe-Institutov, Goethe centrov, kulturnih društev, čitalnic ter izpitnih in jezikovnih centrov izpolnjujemo osrednje naloge nemške zunanje politike kulture in izobraževanja. Naši partnerji so javne in zasebne kulturne ustanove, zvezne dežele, društva in dejavniki v gospodarstvu.
Črpamo iz raznovrstnosti naše odprte družbe in nemške kulture, povezujemo izkušnje in predstave naših partnerjev z našim medkulturnim in strokovnim znanjem. V partnerskem dialogu nudimo pomoč vsem, ki se aktivno ukvarjajo z Nemčijo in nemškim jezikom in kulturo. Smo avtonomni in politično nepristranski.
Sprejemamo kulturnopolitične izzive globalizacije in razvijamo inovativne koncepte za bolj humani svet, v katerem naj kulturna raznovrstnost pomeni bogastvo.Goethe-Institut Ljubljana organizira in podpira širok spekter kulturnih prireditev za predstavitev nemške kulture v Sloveniji in se zavzema za dolgoročne projekte medkulturne izmenjave. Naš jezikovni oddelek organizira delavnice in tečaje za učitelje na področju nemščine kot tujega jezika in nudi informacije o obsežnem izpitnem programu Goethe-Instituta. Podpiramo in si prizadevamo za večjezičnost v Sloveniji in za promocijo nemščine kot tujega jezika na javnih in zasebnih šolah ter institucijah.V Nemški čitalnici je za vse, ki se zanimajo za Nemčijo, se želijo učiti ali poučevati nemški jezik, na voljo več kot 5000 enot gradiva.
Goethe-Institut Ljubljana vzpodbuja, organizira in podpira širok spekter kulturnih prireditev za predstavitev kulture iz Nemčije v Sloveniji in razvija v prvi vrsti dolgoročne partnerske projekte medkulturne izmenjave. Naš jezikovni oddelek organizira delavnice in tečaje za učitelje na področju nemščine kot tujega jezika in nudi informacije o obsežnem izpitnem programu Goethe-Instituta. Podpiramo in si prizadevamo za večjezičnost v Sloveniji in za promocijo nemščine kot tujega jezika na javnih in zasebnih šolah ter institucijah.
Mateja Kralj, cultural officer
Italijanski inštitut za kulturo Istituto Italiano di Cultura Lubiana Breg 12, 1000 Ljubljana
Spletna stran
Email: segreteria.iiclubiana@esteri.it Phone: 01 241 56 46

Italijanski inštitut za kulturo v Sloveniji
Italijanski inštitut za kulturo v Sloveniji, ki je uradno odprl svoja vrata v začetku leta 2001, je urad italijanskega Ministrstva za zunanje zadeve in mednarodno sodelovanje. Njegov namen je promovirati in širiti italijanski jezik in kulturo v Sloveniji, kar uresničuje z organiziranjem kulturnih dogodkov, ki spodbujajo kroženje idej, umetnosti in znanja.
Marjeta Malus
Avstrijski kulturni forum Ljubljana Austrian Cultural Forum Ljubljana Prešernova cesta 23, 1000 Ljubljana
Spletna stran
Email: laibach-kf@bmeia.gv.at Phone: 01 479 07 41

Avstrijski kulturni forum Ljubljana
Mreža 30 avstrijskih kulturnih forumov deluje po vsem svetu na različnih področjih kulturnega dialoga. Kulturna izmenjava med Slovenijo in Avstrijo se uradno razvija od leta 1990, ko je avstrijsko veleposlaništvo ustanovilo svoj kulturni oddelek. Leta 2001 je bil kot samostojna enota ustanovljen Avstrijski kulturni forum Ljubljana, čeprav ima sedež na veleposlaništvu. Sodeluje z avstrijskimi kulturnimi organizacijami in umetniki, lokalnimi oblastmi in občinami ter s številnimi slovenskimi kulturnimi organizacijami.
Veleposlaništvo Republike Poljske v Ljubljani Bežigrad 10, 1000 Ljubljana
Spletna stran
Email: lublana.amb.sekretariat@msz.gov.pl Phone: 01 436 54 50

Veleposlaništvo Republike Poljske v Ljubljani
Veleposlaništvo Republike Poljske v Ljubljani že 30 let sodeluje pri predstavljanju in popularizaciji poljske kulture v Sloveniji, vendar pa prepletanje kulturnih vplivov med našimi državami poteka že več stoletij.
V 20. stoletju sta ta odnos še posebej poosebljala dva ugledna slovenska umetnostna zgodovinarja: dr. France Stelè je bil od leta 1935 do 1941 poljski častni konzul v Ljubljani. Sedež poljskega veleposlaništva v Ljubljani pa je v stavbi, v kateri je med drugo svetovno vojno živel dr. Vojeslav Molè, ki je bil med letoma 1925 in 1960 profesor na Jagelonski univerzi v Krakovu.
Za Poljake in Slovence so značilni kulturna bližina, podoben smisel za humor in seveda odlično sodelovanje med umetniki in kulturnimi ustanovami v obeh državah.
Email: info.liubliana@cervantes.es Phone: 01 420 23 30
Instituto Cervantes v Ljubljani
nstituto Cervantes je institucija, ki jo je Španija ustanovila leta 1991 z namenom promocije in poučevanja španskega jezika in širjenja španske in hispanoameriške kulture. V Ljubljani se je Instituto Cervantes odprl aprila 2005. Deluje pod okriljem Instituta Cervantes na Dunaju in je vključen v mrežo srednjeevropskih podružnic Instituta Cervantes v Avstriji (Dunaj), na Hrvaškem (Zagreb) in na Slovaškem (Bratislava).
Od odprtja v Ljubljani Instituto Cervantes na podlagi sporazuma, podpisanega s Filozofsko fakulteto v Ljubljani, ponuja tečaje španščine kot tujega jezika v živo in prek spleta, izpite za pridobitev uradnih certifikatov iz španščine kot tujega jezika (DELE in SIELE), kulturne dejavnosti, knjižnične storitve in usposabljanja za učitelje španščine.
Veleposlaništvo Španije v Ljubljani Trnovski pristan 24, 1000 Ljubljana
Spletna stran
Email: emb.liubliana@maec.es Phone: 01 420 23 30

Veleposlaništvo Španije
Slovenija in Španija sta vzpostavili diplomatske odnose leta 1992, Veleposlaništvo Španije pa se je odprlo leta 1999. Nahaja se na Trnovskem pristanu 24 v Ljubljani.
Med naloge veleposlaništva spada tudi spodbujanje sodelovanja in prijateljskih odnosov med Kraljevino Španijo in Republiko Slovenijo zlasti na gospodarskem, trgovinskem, kulturnem in znanstvenem področju. S svojim kulturnim programom vse leto podpira pisano paleto dogodkov povezanih s špansko književnostjo, likovno umetnostjo, filmom, glasbo in plesom.
Od decembra 2015 Veleposlaništvo Španije zastopa Špansko agencijo za mednarodno sodelovanje in razvoj (AECID) kot polnopravno članico EUNIC Slovenija.
Veleposlaništvo Irske
Palača Kapitelj, 1st floor Poljanski nasip 6, 1000 Ljubljana
Spletna stran
Phone: +386 1 300 8970

Veleposlaništvo Irske
Veleposlaništvo Irske si prizadeva za promocijo irske kulture v Sloveniji in za krepitev kulturnih vezi med obema državama. Veleposlaništvo podpira vrsto pobud za širjenje irske literature, jezika, umetniških del, glasbe, plesa in kulinarične kulture v širši javnosti v Sloveniji, ter za nadaljnje raziskovanje naravnih povezav in sinergij med našima kulturama.
Veleposlaništvo Švice Trg republike 3 1000 Ljubljana
Spletna stran
Phone: 01 200 86 40

Veleposlaništvo Švice
Švica in Slovenija sta diplomatske odnose vzpostavili leta 1992, leto dni po razglasitvi slovenske samostojnosti. Sprva jih je Švica upravljala iz Budimpešte, leta 2001 pa je odprla veleposlaništvo tudi v Sloveniji, in sicer na Trgu republike v Ljubljani. Stavbo je v šestdesetih letih prejšnjega stoletja zasnoval arhitekt Edvard Ravnikar, učenec Jožeta Plečnika in Le Corbusiera.
Veleposlaništvo pokriva vsa ključna področja diplomacije ter zastopa švicarske interese na področjih politike, gospodarstva, znanosti in kulture. Odnose med državama zaznamujejo živahna diplomatska izmenjava, trgovinska menjava in naložbe, prijateljski stiki ter dinamično kulturno sodelovanje. Kot alpski državi imata Švica in Slovenija številne skupne značilnosti in afinitete. Leta 2011 so bile konzularne storitve prenesene na Regionalni konzularni center na Dunaju.